klasy taneczne w tancu towarzyskim

Dlaczego niektóre pary tańczą pięć tańców a inne tylko cztery? Dlaczego stroje tancerzy znacząco różnią się między poszczególnymi klasami? Takie pytania nierzadko padają podczas turniejów z ust osób niezwiązanych z tańcem lub tych, które dopiero rozpoczynają swoją taneczną przygodę.

Jeżeli i Ty zastanawiałeś się kiedyś o co chodzi z tymi kamieniami i co musisz zrobić, żeby zdobyć swoją wymarzoną klasę – poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć się w świecie tańca turniejowego.

Klasa E jest najniższą klasą taneczną w sportowym tańcu towarzyskim. Dostaje się ją automatycznie, w momencie przystąpienia do pierwszego turnieju. W kategorii wiekowej do 7 lat, 8-9 lat, 10-11 lat tańczy się 6 tańców: walc angielski, walc wiedeński, quickstep, samba, cha cha i jive. W starszych kategoriach wiekowych tancerze dodatkowo tańczą tango oraz rumbę. Para, aby przejść do wyższej klasy tanecznej musi zdobyć 150 punktów i 3 razy stanąć na podium. Awans gwarantuje również miejsce w pierwszej trójce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Profesora Mariana Wieczystego.

W klasieutrzymane są takie same zasady jak w klasie E. Para po zdobyciu 200 punktów i 5 miejsc na podium lub uplasowaniu się w pierwszej trójce na OTTT o Puchar Profesora Mariana Wieczystego -otrzymuję wyższą klasę taneczną

Chociaż w klasie C nadal obowiązują figury podstawowe, tańce standardowe i latynoamerykańskie oceniane są oddzielnie. Tancerze  mogą na turnieju prezentować tylko jeden, ulubiony styl lub pozostać przy dwóch stylach. Tańce standardowe i latynoamerykańskie punktowane są niezależnie od siebie. Od klasy C tancerze prezentują dwa dodatkowe tańce. Są to pasodoble (taniec latynoamerykański) oraz fokstrot (taniec standardowy).

Klasa B jest przełomowa dla tancerzy. Zakres figur zmienia się z podstawowego na zaawansowany. Kamizelkę zastępuje frak, partnerka natomiast może mieć sukienkę ozdobioną dżetami. Dozwolone są cekiny, kamienie ozdobne i przeróżne dodatki zarówno w kreacji partnerki, jak i partnera. Taniec jest bardziej dynamiczny,  a choreografia trudniejsza i niezwykle efektowna.

Klasa A  jest najwyższą klasą taneczną w Polsce. By ją uzyskać, należy ośmiokrotnie zająć miejsce na podium lub uplasować się w pierwszej trójce na OTTT o Puchar Profesora Mariana Wieczystego. Po opanowaniu nowego zakresu figur, z którymi tancerze spotkali się w klasie B, pary powinny wykazać się także dobrym przygotowaniem technicznym.

Klasa S jest to najwyższa, międzynarodowa, a zarazem wymarzona klasa taneczna. Nieliczni dochodzą tak daleko. Jej zdobycie wymaga wielu wyrzeczeń, determinacji, samozaparcia oraz niezliczonej liczby godzin spędzonych na sali. Żeby zostać tancerzem tej klasy, trzeba stanąć 10 razy na podium lub zająć wysokie miejsce na Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Polski w klasie A, bądż lokatę w pierwszej trójce na OTTT o Puchar Profesora Mariana Wieczystego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s